-
Jeśli dziecko ma zapisany inhalator, koniecznie naucz się sprawdzać, czy w komorze znajduje się odpowiednia dawka leku. Przyjmując sterydy w inhalatorze, dziecko powinno zawsze stosować spejser. W zależności od wieku dziecka lekarz może zalecić branie od 5 do 10 oddechów po każdej dawce leku przed zdjęciem spejsera.
-
Używanie inhalatora i spejsera lub nebulizatora we właściwy sposób jest bardzo ważne. Poproś pediatrę lub farmaceutę, aby pokazali Ci, jak prawidłowo stosować inhalator lub nebulizator.
-
Podawaj dziecku wszystkie leki według wskazań lekarza. Nie pozwól, aby dziecko współdzieliło swoje leki z inną osobą.
-
Upewnij się, że dziecko ma opracowany pisemny Plan postępowania przy astmie. Ty i dziecko musicie wiedzieć, co robić w razie ataku astmy. Co roku aktualizuj plan dziecka. Rób to podczas wizyty u lekarza prowadzącego dziecko i leczącego je na astmę.
-
Plan postępowania przy astmie należy przekazać wszystkim osobom opiekującym się dzieckiem, takim jak pracownicy żłobka/przedszkola, nianie czy pracownicy szkoły. Zabieraj ze sobą Plan postępowania przy astmie, jeśli wyruszasz w podróż z dzieckiem.
-
Zadbaj, aby Plan postępowania przy astmie był znany całej rodzinie oraz wszystkim członkom gospodarstwa domowego. Wszystkie te osoby muszą umieć zidentyfikować pierwsze objawy ataku astmy. Poza tym muszą umieć zidentyfikować sytuację kryzysową i wiedzieć, co wtedy robić.
-
Pomóż dziecku nauczyć się wykonywać ćwiczenia oddechowe i je ćwiczyć zgodnie z zaleceniami. Kiedy dziecko osiągnie odpowiedni wiek, przekaż mu informacje na temat astmy oraz sposobów radzenia sobie z tą chorobą.
-
Naucz dziecko, jak unikać alergenów lub czynności, które mogą wywołać atak astmy. Alergenami mogą być drzewa, trawy lub pyłki chwastów, roztocza, karaluchy czy łupież zwierzęcy. Atak mogą wywołać również czynności takie jak bieganie czy intensywna zabawa, płacz lub śmiech. Jeśli dziecko ma często objawy astmy podczas aktywności fizycznej, porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym. Dzieci z astmą powinny móc bawić się i ćwiczyć jak ich rówieśnicy. Również w powietrzu mogą znajdować się substancje wywołujące ataki. Są to dym, opary chemiczne czy silne zapachy, takie jak perfumy. Zapytaj lekarza, co możesz zrobić, aby w Waszym domu było jak najmniej alergenów.
-
Jeśli dziecko używa smartfona, rozważ zainstalowanie aplikacji, które zawierają gry edukacyjne dotyczące astmy. To zabawny i atrakcyjny dla dziecka sposób przyswojenia sobie wiedzy na temat astmy. Informacje na temat zalecanych aplikacji dotyczących astmy znajdziesz na stronie Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Płuc. Możesz też zapytać o nie lekarza prowadzącego. Dowiedz się również, ile czasu dziecko powinno poświęcić na zabawę tymi aplikacjami.
-
Zachęcaj dziecko, aby zapisywało wszelkie pytania dotyczące astmy, a następnie poproś lekarza o udzielenie na nie odpowiedzi.
-
Zadbaj, aby dziecko zawsze nosiło identyfikator medyczny, taki jak opaska lub naszyjnik.
-
Chroń dziecko przed infekcjami górnych dróg oddechowych, np. przeziębieniami. Dbaj, aby dziecko myło często ręce mydłem i czystą, bieżącą wodą przez przynajmniej 20 sekund. Chroń dziecko przed kontaktem z osobami chorymi.
-
Chroń dziecko przed narażeniem na dym tytoniowy. Nie pozwalaj nikomu palić u Ciebie w domu, w Twoim samochodzie ani w pobliżu dziecka. Unikaj miejsc publicznych, gdzie wolno palić.
-
Zadbaj, aby dziecko miało zdrową dietę, uprawiało regularnie sport i prowadziło normalny tryb życia. Zapytaj lekarza prowadzącego dziecko, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest dla niego najlepszy.
-
Upewnij się, czy dziecko otrzymało wszystkie niezbędne dla niego szczepienia. Mowa tutaj między innymi o szczepieniu przeciwko grypie.
-
Niezwłocznie zadzwoń do lekarza, jeśli u dziecka pojawią się nowe objawy. Skontaktuj się także z lekarzem, jeśli leki przestaną działać.